Stopy dinosaurů a lidí v Paluxy River

Žili lidé společně s dinosaury? Evoluční teorie říká, že ne... Ne snad, že by nemohli. Prostě jen nálezy svědčí o něčem jiném. Mezi člověkem a dinosaury je mezera dlouhá téměř 65 milionů let! Kreacionisté však říkají ano - lidé a dinosauři žili spolu a existují o tom důkazy. Jedním z důkazů jsou i stopy lidí a dinosaurů v jedné vrstvě.

V Glen Rose na řece Paluxy v Texasu je možno ještě dnes vidět nesčetné stopy ještěrů uchované v tamní křídě. Obrovské stopy dinosaura, který vážil 70 tun, se dochovaly v mnoha exemplářích. Najdeme tam i stopy Tyrannosaura rex. Vedle stop jiných druhů ještěrů stopy dinosaura ohromují. Jsou-li plné vody, mohlo by se tam vykoupat malé dítě. Různí geologové a vědci jiných oborů našli vedle stop ještěrů i lidské stopy (1), které vyfotografovali a uveřejnili. O těchto nálezech byl natočen i film (2), který vzbudil v USA velkou pozornost. [1]

V korytě řeky Paluxy v Texasu paleontologové našli mnoho zkamenělých dinosauřích a lidských stop. Některé lidské stopy byly bosé, jiné měly sandály. Několik metrů opodál, ve stejné geologické vrstvě, byly stopy dinosauří. Evolucionisté odmítají tyto důkazy jako podvrh. [2]

Obr. 1 - Tři otisky dinosauřích nohou pokládané za otisky člověka
Úvodem snad bylo řečeno to zásadní. Je jasné, na co chtějí kreacionisté upozornit. Člověk a dinosauři žili pospolu, což odporuje evoluční teorii. V Paluxy River jsou skutečně dinosauří stopy. Ovšem tvrdit, že tam jsou i lidské stopy je přinejmenším troufalé. Tři typy otisků udělaly rozruch, protože skutečně mohou (vzdáleně) připomínat lidské stopy.

Jedny stopy vykazují jasné charakteristiky tříprsté dinosauří nohy s protáhlou patou (viz obr. 1). Nejedná se tedy o lidské otisky, i když by si to kreacionisté přáli. Značná eroze změnila tvar dinosauřích stop v beztvaré protáhlé šlápoty, které mohou jen velmi vzdáleně připomínat lidské.

Obr 2 - Otisk připomínající vzdáleně lidskou stopu. Vpravo je stopa zvýrazněna

Dalším typem "otisků" jsou nejasné obrysy, prohlubně nebo jiné nepravidelnosti způsobené erozí (viz obr 2). Tyto otisky bez umělého a cíleného zvýraznění jen ztěží připomínají lidské stopy.

Obr 3 - Prohlubeň připomínající šlápotu
Dokonce i po zvýraznění stopa vykazuje jisté abnormálnosti. Když se podíváte pozorně, tak například uvidíte jen čtyři prsty. Pátý prst by se již na své místo nevešel. Pata chodidla je naprosto nedefinovatelná. Pravé zvýraznění prezentuje pouze zbožné přání kreacionistů a nikoliv realitu. Také palec je nepřirozeně velký. Tento otisk není nic víc než hříčkou přírody.

Na předchozím obrázku můžete opět vidět jednu z dalších stop, které vytvořila pravděpodobně sama příroda. Na této stopě je snad jen palec, co by mohlo napovídat, že se jedná o otisk lidského chodidla. Takových prohlubní můžete najít spoustu po celém světě.

No a nakonec některé stopy vykazují úmyslné úpravy. Některé stopy byly vytesány jako například známý "Burdick print" (viz obr 4). Tento otisk hned na první pohled budí jasný dojem toho, že se jedná o padělek. Tato stopa není naprosto anatomicky korektní. Pokud je tento otisk pravý, tak se zcela jistě nejedná o otisk člověka, lidoopa ani jiného známého (fosilního nebo živého) zvířete.

Obr. 4 - "Burdick print"
U některých padělků jsou dokonce známi pachatelé. I přesto všechno někteří kreacionisté stále trvají na tom, že stopy jsou lidské nebo pocházejí od biblických obrů (některé dinosauří stopy totiž vzdáleně mohou připomínat enormně velké lidské stopy).

Podrobnější obrázky můžete nalézt na kreacionistické stránce zde. O žádném z vyobrazených otisků nelze s vědeckou vážností říct, že se jedná bezpečně o lidské otisky. Nicméně o některých se na druhou stranu dá říct, že jsou to falzifikáty.

Otisky v Paluxy River nejsou ani v nejmenším důkazem proti evoluční teorii. Někteří kreacionisté už od Paluxy River upouští. Pochopili, že tudy cesta nevede. I přesto, že některé stopy jsou vyrobeny uměle, ztěží to někdo oficiálně vyvrátí. Důvod? Turistický ruch a peníze. Vždy budou zastánci pravosti těchto stop.

 
[Přidat komentář] [Všechna vlákna] [Zobrazit všechny] [Skrýt komentáře] [Zobrazit vybrané] [Za sebou] Komentáře ke článku
 • 03.11.2018 13:07 (Vložil: Hraničář)
  • 12.11.2018 17:25
   [Reagovat] [Celé vlákno] Vložil: Pokud to myslíte

   jako vtip, je to dobré. Pokud by tomu někdo ale chtěl věřit, tak ukazuje že nezná ani vlastní Bibli.

   Odkud podle Bible vstoupil Ježíš na nebesa? Jan tvrdí že z Betanie, Marek pouze obecně Jeruzalém bez určení místa, a teprve Skutky uvádějí Olivetskou horu. Člověk by hnedle řekl, že taková událost se prostě nedá zapomenout, ale jak vidno, písmo se píše a pivo se pije :-)

    

   p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; background: transparent none repeat scroll 0% 0%; }

 • 19.11.2012 11:07 (Vložil: Miloslav)
 • 10.02.2012 12:54 (Vložil: bielicanka)
  • 10.02.2012 14:05 (Vložil: Bambíno)
 • 08.01.2012 13:12 (Vložil: petros)
  • 18.02.2012 23:55 (Vložil: :D)
 • 03.01.2011 17:32 (Vložil: Marcel)
 • 24.08.2009 12:02 (Vložil: Mirek)
 • 22.08.2009 10:58 (Vložil: Mirek)
  • 24.08.2009 09:26 (Vložil: Robert)
 • 09.08.2009 05:46 (Vložil: Fotón)
 • 27.07.2009 12:32 (Vložil: Robert)
 • 14.07.2009 17:29 (Vložil: Robert)