Vesmír

Dalším mým koníčkem, který moc nesouvisí s evolucí a kreací je vesmír. Noční obloha mě vždy přitahovala, neboť ve mě vyvolává zvláštní pocity pokory a obdivu. Vždy jsem se rád díval na hvězdy ať už volným okem nebo dalekohledem. Svůj první dalekohled jsem dostal někdy už na základní škole. Sice se jednalo o skládačku s plastovými čočkami, ale byl jsem z něho nadšen a zažil jsem s ním řadu zábavných a poučných chvil. Nicméně na skutečné pozorování jsem používal obyčejný ruský triedr 7x50 (na který dodnes nedám dopustit!).

Deepsky objekty Jedná se o velmi vzdálené objekty, které jsou většinou pro volné oko neviditelné. Do této skupiny objektů patří především vzdálené galaxie, kulové hvězdokupy nebo mlhoviny.

Někdy v roce 2003 mi přestal obyčejný triedr stačit, a zatoužil jsem po něčem větším. V té době jsem se začal zajímat intenzivně o tzv. deepsky objekty. Ponořil jsem se do různých knih, abych si byl jistý, co vlastně takovým větším dalekohledem budu moci pozorovat. A právě tato literatura a především různé informace na internetu mě čím dál tím víc utvrzovaly v přesvědčení, že velký dalekohled opravdu chci.

Proto jsem si po důkladném zvážení všech pro a proti zakoupil svůj první zrcadlový dalekohled s primárním zrcadlem o průměru 210mm. Od té doby jsem u tohoto dalekohledu strávil řadu hezkých chvil (i když jich nebylo tolik kolik bych si přál - je to časově náročný koníček).

V této sekci vám budu přinášet různé informace ze svého pozorování, poradím vám jaké vybavení je vhodné nebo kterou literaturu musíte určitě mít, chcete-li se stát amatérským astronomem.

Obr.1 - Mlhovina koňská hlava v souhvězdí Orion